Zatímco se většina z nás těší na jaro, lidé s pylovou alergii se připravují na své období provázené kýcháním, rýmou svěděním nosu , pálením sliznic nosu a v krku, nakupují zásoby kapesníčků a těší se, až bude jaro za nima.
Co by měl dělat alergik, trpící pylovou alergii , aby i jeho dny byly na jaře snesitelné?
- důležitá je prevence, znát své alergeny a podle pylové informační služby se připravit na období jejich největší koncentrace
-nasadit včas své léky, objednat se včas na kontrolu, ideálně dříve, než se objeví příznaky dráždění.
-koncentrace alergenů je závislá na vývoji počasí , při oteplení se množství pylů v ovzduší zvyšuje, při ochlazení a dešti snižuje,proto je vhodné své denní aktivity soustřeďovat do ranních či pozdně odpoledních hodin a pobyt v přírodě plánovat s ohledem na počasí a povětrnostní podmínky.
-v pylové sezoně se vyhýbat loukám a okrajům lesa, kde se zachytává největší množství pylů.Menší koncentrace je u rybníků, řek s kamenitým nebo písčitým břehem a uvnitř lesů.Také ve vyšší nadmořské výšce, kde je pylová sezona posunuta .
-po příchodu domů se osprchovat , spláchnout nejen tělo ale i vlasy a převléknout se.
-venku je dobré chránit oči slunečními brýlemi, které omezí kontakt s alergeny.
- pokud máte domácího mazlíčka , i jeho po pobytu venku osprchovat, protože na chlupech se zachytí pylová zrna .
-doma nenechávat otevřená okna a dveře,vhodné jsou čističky vzduchu.Nevětrejte venku peřiny, nesušte prádlo venku.
-při cestě autem nevětrat okny,v autě zajistit před sezonou výměnu pylových filtrů.
-vést si v sezoně pylový kalendář, který pomůže upřesnit období, kdy je potřeba režim upravit a lépe pomůže identifikovat spouštěcí alergen.